استفاده از ظرفیت ایرانی خارج از کشور با طرح «گردش مغزها» به جای «فرار مغزها»

۱۱ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۱:۵۱ کد : ۳۲۱۹ بدون عنوان
تعداد بازدید:۱۷۸
دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل درباره استفاده از ظرفیت دانشجویان و نخبگان ایرانی خارج از کشور اظهار کرد: ما برای جذب علاقه‌مندان نخبه ایرانی...
استفاده از ظرفیت ایرانی خارج از کشور با طرح «گردش مغزها» به جای «فرار مغزها»
دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری  در امور بین‌الملل  درباره استفاده از ظرفیت دانشجویان و نخبگان ایرانی خارج از کشور اظهار کرد: ما برای جذب علاقه‌مندان نخبه ایرانی برای حضور در ایران، طرح‌های پژوهشی را بین دانشگاه‌ها تعریف کردیم تا ضمن اعلام نیاز آنها، امکان تدریس این نخبگان ایرانی در کشور و یا انجام مشترک پژوهش‌ها با همکاری دانشگاه‌ها را فراهم کنیم.
وی ضمن تشریح این طرح خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح، «گردش مغزها» به جای «فرار مغزها» زمینه خدمت‌رسانی نخبگان علمی ایران در کشور خودشان را مهیا می‌کنیم. این طرح هم‌اکنون در حال بررسی است و تعداد 12 هزار ایرانی که در دانشگاه‌های خارج هستند، شناسایی شدند و تا پایان سال این طرح عملیاتی می‌شود که مجموع این اقدامات ایران را در مسیر تحولات بزرگ علمی در بُعد بین‌الملل قرار می‌دهد.
قائم مقام وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل گفت: در این زمینه ما باید به چند نکته توجه کنیم. نخست این‌که به صورت دقیق تعداد دارندگان مدرک دکترا چه در داخل از کشور و چه خارج از کشور بسیار بیشتر از ظرفیت دانشگاه‌ها است.
وی ادامه داد: از این جهت یک رقابت جدی در جذب اعضای هیئت علمی وجود دارد. اما طرحی که من ارائه کردم، ناظر بر این است که یک ایرانی خارج از کشور بتواند در عین حال که در خارج از کشور اقامت و تدریس دارد، اما در سال چند هفته به ایران بیاید و تدریس داشته باشد و تجربیات خود را در اختیار هم‌وطنان داخل کشور قرار دهد.
سالار آملی تصریح کرد: در این طرح احتیاجی نیست که شخص عضو هیئت علمی و حقوق‌بگیر رسمی دانشگاه باشد و دانشگاه‌ها هم ازاین طرح استقبال کردند. این طرح شروع شده است و افراد خارج از کشور و نخبگان ایرانی که در خارج مشغول تحصیل هستند، شناسایی شده‌اند و به دانشگاه‌ها معرفی شدند و دانشگاه‌ها نیز متقابلا استقبال کردند.
وی بیان کرد: ما امیدوار هستیم که در این طرح همکاری با نخبگان ایرانی خارج از کشور تا شروع ترم جدید تحصیلی در سال 93 اجرا شود. باید توجه شود که در این طرح ما فقط بستر لازم را فراهم می‌کنیم و قصد نداریم که یک استاد را از خارج از کشور به یک دانشگاه برای تدریس تحمیل کنیم.
قائم مقام وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در امور بین‌الملل، خاطرنشان کرد: ما این افراد را به دانشگاه‌ها معرفی می‌کنیم و این خود دانشگاه است که باید بر اساس نیاز و صلاحدید خود از این افراد استفاده کند. این مجموعه با همکاری هم دوره لازم را به ما معرفی می‌کند و بعد از تایید ما در خصوص امکانات ویزا، بلیط رفت و آمد و یک نظارت کلی این مسئله عملیاتی می‌شود.