منافع انرژی هسته‌ای از دید دانشمند ایرانی مقیم آمریکا

۲۶ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۴:۲۲ کد : ۱۴۸۳۳ بدون عنوان
تعداد بازدید:۱۲۹
دانشمند هسته‌ای ایران در آمریکا دستیابی به انرژی پاک، شیرین کردن آب دریا، تولید دانش و پیشرفت سایر صنایع غیر هسته‌ای را از جمله منافع برنامه هسته‌ای برای کشورمان می‌داند. به گزارش خبرگزاری تسنیم...
منافع انرژی هسته‌ای از دید دانشمند ایرانی مقیم آمریکا

دانشمند هسته‌ای ایران در آمریکا دستیابی به انرژی پاک، شیرین کردن آب دریا، تولید دانش و پیشرفت سایر صنایع غیر هسته‌ای را از جمله منافع برنامه هسته‌ای برای کشورمان می‌داند.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم، «بهراد نخعی»، دانشمند هسته‌ای ایرانی، که سال‌ها در سازمان‌های هسته‌ای آمریکا به آموزش و تحقیقات مشغول بوده در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در واشنگتن در تشریح لزوم برخورداری از انرژی هسته‌ای می‌گوید اهمیت نیروی برق به دو دلیل افزایش یافته: نخست، افزایش جمعیت و دوم، افزایش موارد کاربری انرژی برقی. "برق امروز تبدیل به یک مسأله اساسی زندگی شده است. چون حساسیت استفاده از نیروی برق بالا رفته است، می‌توان گفت که این نیرو یکی از اصول مهم امنیت ملی یک کشور است، زیرا بدون آن بسیاری از دستگاه‌ها از کار افتاده و امنیت کشور به خطر می‌افتد."
این دانشمند هسته‌ای در ادامه گفت: "باید منابع مختلف با پشتیبانی‌های مسلم برای تولید انرژی داشته باشید تا نخست امنیت کشور و دوم رفاه و مصارف مردم تأمین شود."
نخعی در ادامه با اشاره به اینکه اکنون یکی از مشکلات ایران کم‌آبی است – مشکلی که در آینده تشدید نیز خواهد شد - افزود: "می‌توان از نیروگاه اتمی علاوه بر تولید برق در شیرین کردن آب استفاده کرد. زیرا اکنون یکی از کاربری‌های اصلی نیروگاه‌ها شیرین کردن آب دریاها برای مصارف کشاورزی است. ایران این توان را دارد که چهار تا پنج برابر مصرف داخلی خودش تولیدات کشاورزی داشته باشد."
وی همچنین تأکید دارد که با ایجاد کانال‌هایی، اگرچه پرهزینه، این آب به جاهای دیگر نیز منتقل شود. "این امر در وهله اول منجر به اشتغال‌زایی خواهد شد. به جای اینکه یارانه به شهروندان دهیم می‌توانیم برای آنها شغل ایجاد کنیم. در این صورت قدرت خرید آنها نیز بیشتر خواهد شد و خود این امر می‌تواند برای اقتصاد مفید باشد."
این دانشمند آمریکایی تأکید می‌کند که رآکتورهای هسته‌ای ایران باید سه گانه باشند، "هم تولید برق کنند، هم آب را شیرین کنند و هم در تولید هیدروژن فشرده مورد استفاده قرار گیرد، ماده‌ای که می‌تواند به عنوان سوخت به کار رود. بازده این سوخت بخار آب است و هیچ گونه منبع آلایندگی نیست، منبعی که برای شهرهای ایران ضروری است."
دانشمند هسته‌ای ایرانی-آمریکایی یکی دیگر از منافع برخورداری از انرژی هسته‌ای را که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد "تولید دانش و دانشمند" می‌داند: "مسأله اتمی احتیاج به دانشمند و مهندس دارد که در دانشگاه‌ها تولید می‌شوند. معلوماتی که در این بخش کسب می‌شود، می‌تواند در صنایع دیگر نیز استفاده شود."
وی افزود: "این موضوع نه تنها نیروی انسانی هسته‌ای بلکه موجب ارتقاء نیروی انسانی در کل حوزه‌های صنعتی است. این یکی از مهمترین وجهه‌های انرژی هسته‌ای است."